top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDiyetisyen Ayşenur Doğan

SONUÇ ALMAK İSTEYEN SÜRECE ODAKLANSIN!

Güncelleme tarihi: 18 Eki 2022

Zayıf olmanın hayalini kurup kilo vermek istediğinizde diyete başlarsınız. Başta iyi gidiyordur. Kendinizi tutabiliyorsunuzdur ama birkaç gün sonra canınızın çektiği besinlere “hayır” demek zorlaşır. Hatta yemeseniz bile vücut kilo vermemeye başlar. Çünkü vücudunuz sizin gönüllü olarak diyet yaptığınızı bilmez .“ Enerji harcamayı kıs ve yediğini depola” modunu açar. Yani metabolizmanız yavaşlar.


Bu modda kilo vermeniz imkânsız hale gelir. Hatta vücudunuz kendini korumak için bunu hafızasına kaydeder. Bu yüzden her diyetiniz bir öncekinden daha zorlu olur. Vücudunuz kendini korumak için direnç gösterir ve kilo almaya çabalar.

Kilo vermek isterken vücudunuzu kilo almaya çalışırken bulmak mı? Böyle bir durumla karşılaşmayı asla istemeyeceğinizi biliyorum.


Sizi bu duruma düşüren şey sonuç odaklı olmanız. “Bu hafta ne kadar kilo verdim, bir ayda en fazla kiloyu verebildim mi?” gibi sorular hep aklınızdadır. Belki hedefe ulaşana kadar dişinizi sıkabilirsiniz. Ama bitiş çizgisine geldiğinizde kendinizi sıkılmış ve yola devam edemeyecek kadar yorgun bulma ihtimaliniz çok yüksek.

Kilonuz -bir süreliğine- azalmıştır ama kilo almanıza neden olan alışkanlıklarınız yeniden sizi yönetmek için bir köşede bekler. Bu noktada özlenilen yiyeceklerle hasret giderme başlar “Biraz yiyeyim de tekrar yasaklarım” düşüncesiyle eskiye ve eski kilonuza dönüş yaşanır.


Peki ne yapacaksınız? Çözüm alışık olmadığınız türden…

Sonuca değil, vücudunuzu daha dengeli, çeşitli, ölçülü beslemeye odaklanacaksınız. Aç kalma korkusuna kapılmayan vücudunuz da rahat hissettiği denge kilosuna inecek.


SÜRECE ODAKLANDIĞINIZDA;

Beslenmenizi gözlemler, kendi yeme şeklinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğinize çalışırsınız. Neyi yapabildiğinizi, neyi yapmakta zorlandığınızı fark eder ve kendi çözüm sisteminizi oluşturursunuz. Sezgisel beslenme gibi süreç odaklı yaklaşımlar sayesinde süreçten daha çok keyif alır ve yola daha sıkı bağlanırsınız. Sonuç mu? Sonuç zaten belli…


Tam istediğiniz gibi…

“Ömür boyu koruyabileceğiniz denge kilo aralığında vücudunuzu beslemeyi başarmak”

Sağlık ve keyifle kalın.


43 görüntüleme0 yorum

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page